bylinky

Symphytum officinale - Kostihoj lekársky   

Ak máte zubný kaz, nemusíte hneď utekať k zubárovi. Skúste si naskôr uvariť čaj z koreňa kostihoja a koreň potom rozmixujte na kašičku. Koreň varte asi 10 minút a keď kašička vychladne, preplachujte si ňou boľavý zub. Čaj/kašičku však nepite, ale vypľúvajte. Mohli by ste si poškodiť pečeň. Do 2 mesiacov sa zub úplne zahojí. Kostihoj lieči aj zápaly svalov, zlomeniny, paradentózu, preležaniny, popáleniny i omrzliny, hemoroidy,... teplú kašičku prikladáme pri kostných výrastkoch, bolestiach chrbtice, na kŕčové žily alebo na opuchy pri dnových záchvatoch. Koreň kostihoja používame len na vonkajšie použitie vo forme mastičiek, kašičiek a obkladov. 

Urtica dioica - Žihľava dvojdomá  

Ak sa vám žihľava premnožila v záhradke, nezúfajte. Vyrástol vám tam "univerzálny" liek na všetko. Okrem toho, že obsahuje vitamíny A, B a C, kyselinu kremičitú, mravčiu i šťavelovú, histamín, chlorofyl a serotonín, z minerálov železo, horčík a vápnik, tak aj prečisťuje a detoxikuje organizmus, najmä čerstvá na jar, prečistí obličky, žlčník, pečeň, lieči zápaly, pomáha pri ženských problémoch, osteoporóze, arterioskleróze, pri chronických bolestiach kĺbov, dne i pri leukémii. Ak máte slabé vlasy, prelejte si ich žihľavovým odvarom (z koreňa alebo listu), dodá im vitalitu. Žihľavový čaj čistí a riedi krv, je vhodný pre kardiakov i cukrovkárov. Na čaj a odvary používame lístky čerstvé, sušené, koreň a rovnako aj kvety. Tie je najlepšie zbierať počas Svätojánskej noci, vtedy vraj majú najväčšiu silu. Reuma sa lieči prikladaním čerstvých vetvičiek na postihnuté miesto. Zo žihľavy sa varia sirupy, pripravujú tinktúry, v kuchyni sa žihľava používa na polievky, robia sa z nej šaláty, plní sa ňou mäso. Na dedinách žihľavou vykrmujú hydinu.

Thymus serpyllum - Materina dúška  

Táto bylinka slnka a stredomoria je vynikajúca proti kŕčom, zápalom, nespavosti, nervozite, vyčerpanosti a pomáha preliečiť tráviacu sústavu. Čerstvé vňate zbierame ešte pred kvitnutím alebo na začiatku kvitnutia. Pripravujeme z nich šťavy, zápary, tinktúry i sirupy, varíme z nich čaje alebo si urobíme kúpeľ. Sušená materina dúška pod vankúšom vraj zaháňa migrénu. Obsajuje 1% silice, 7,5% trieslovín, saponíny, flavóny a minerálne látky. Je dobrá na liečbu prostaty, kedy do čaju pridáme vres a aníz a pomáha aj pri pásovom opare, vtedy pijeme čaj so saturejky a materinej dúšky v pomere 1:1 najlepšie 3x denne. Materinu dúšku vyhľadávajú aj ľudia s citlivými ďasnami, pretože pomáha zabraňovať ich krvácaniu a odstraňuje nepríjemný zápach z úst. Jej využitie v kuchyni je rôznorodé, používa sa na ochutenie fazuľovej, hrachovej, alebo kapustovej polievky, na prípravu hydinového a hovädzieho mäsa, či do klobásových výrobkov.